Za památnými stromy Vysočiny II.,s foto M.Holečkové

     Kniha navazuje na 1. díl Za památnými stromy Vysočiny, který vyšel v roce 2008 také za podpory grantu Kraje Vysočina. Vypravuje o stromech na Třebíčsku a pak hlavně ve Žďárských vrších. Nebylo možné představit všechny památné stromy kraje, jedná se i zde o vybrané nejvýznamnější a hlavně nejzajímavější stromy z regionů.

     Každý strom je součástí krajiny, pomáhá ji dotvářet. Vnímat stromy, být schopen je „vidět“ - to vytváří vztah k domovu, ke krajině, kde žijeme.

      Vstoupit do krajiny, být s ní v souladu, vidět, jak je malebná….Některé zážitky je třeba potichounku shromažďovat, ukrýt v sobě. Nevím přesně, kdo to řekl, že takové chvilky je si třeba šetřit na ty horší doby, které na každého přijdou. Pak mohou pomoci. A je jedno, jaká je to krajina a kde je. Pro někoho zima, vrcholky kopců, vysoké hory, jiný chce svou řeku se stromy, s proudící a o kameny se rozrážející vodou, která voní, pro dalšího kopce s lesy a hladinami rybníků, se stromy, jejichž kráse lze porozumět - prostě krajina právě jen ta jediná a naše. Za každý takový zážitek a prožitek má být člověk vděčný, je to dar, kterým se nemá opovrhovat. Mohl by chybět, právě když bude ouvej…

Za památnými stromy Vysočiny II, str.97

V e-shopu na dobírku za 200,-Kč
Jinak v běžné distribuci

Pamatnestromy.cz - Stromy které zaujmou