Nejmohutnější památné stromy ČR

Vznik této knížky, vysvětluje autorka v závěru, byl ovlivněn snahou představit slovy a v zobrazeních nejmohutnější stromy, které u nás máme, krásné přírodní památky, na které můžeme být pyšní. Protože hlavním námětem mých prací jsou památné stromy – tedy zůstávám u svého a spolu s kolegou Jaroslavem Michálkem, kterého jsem požádala o odbornou spolupráci, a fotografem stromů Pavlem Hosslem představujeme nejmohutnější státem chráněné, památné stromy ČR.

Dr.Gordon Mackenthun z Lipska, člen Německé dendrologické společnosti, se zabývá velkými stromy s největším obvodem kmenu a sestavuje s kolegy databázi, kam řadí i stromy z okolních zemí(www.championtrees.de) . Prostřednictvím Ing. B.Šimunkové vyzval ke spolupráci i nás, kteří se v ČR touto tematikou zabýváme.

Proto knížka vychází také v němčině.


Kniha vydána vlastním nákladem, tisk Tiskárny Havl. Brod,s.r.o.
K dostání v Praze v prodejně ACADEMIA na Václavském nám. a prodejně FIŠER v Kaprově ul.
Doporučená cena české verze 220,-Kč, v němčině 270,-Kč

Viz též našem e-shopu

Příklady mohutných stromů

Silné stromy :
Vejdova lípa na Pastvinách
Lípa v Praskolesích
Hroznatova lípa v Teplé
Selský dub v Petrohradě
a jiné


Stromy inspirace
Bzenecká lípa
Buky v Hukvaldech
a jiné

A příklady za mnohé další:
Janovská lípa v Janově –890 cm, Mladějovická lípa –880cm, Sedloňovská lípa – 865 cm, Lípa v Lipce – 850 cm, Krupská lípa u Kuřivod – 845 cm, Řepešínská lípa – 830 cm, Bratrská lípa v Kunvaldu – 820 cm, Dub v Ujkovicích – 801 cm, Knížecí dub u Lednice – 797 cm, Popovický dub – 778 cm, Lomanský dub I. – 754 cm, Buk u Mšeckých Žehrovic – 630 cm

Vytvořit knížku tohoto typu není záležitost ani snadná, ani levná. Spíš naopak. Fotograf o své dovolené objel všechny stromy, aby byla zobrazení aktuální, kolega Michálek studoval svůj archiv po nocích a výtvarník musel obětovat víkendy. Měli jsme štěstí, že jsme získali za partnery ty, kteří mají vztah k přírodě a hlavně ke stromům, a že bylo ochotni s vydáním knihy pomoci. Dík patří Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeldovi, majiteli dobříšského a zbirošského panství, a Ing. Josefu Myslivcovi, správci Lesní a rybniční správy Zbiroh.