Nejmohutnější památné stromy ČR

Vznik této knížky, vysvětluje autorka v závěru, byl ovlivněn snahou představit slovy a v zobrazeních nejmohutnější stromy, které u nás máme, krásné přírodní památky, na které můžeme být pyšní. Protože hlavním námětem mých prací jsou památné stromy – tedy zůstávám u svého a spolu s kolegou Jaroslavem Michálkem, kterého jsem požádala o odbornou spolupráci, a fotografem stromů Pavlem Hosslem představujeme nejmohutnější státem chráněné, památné stromy ČR.

Dr.Gordon Mackenthun z Lipska, člen Německé dendrologické společnosti, se zabývá velkými stromy s největším obvodem kmenu a sestavuje s kolegy databázi, kam řadí i stromy z okolních zemí(www.championtrees.de) . Prostřednictvím Ing. B.Šimunkové vyzval ke spolupráci i nás, kteří se v ČR touto tematikou zabýváme.

Proto knížka vychází také v němčině.


Kniha vydána vlastním nákladem, tisk Tiskárny Havl. Brod,s.r.o.
K dostání v Praze v prodejně ACADEMIA na Václavském nám. a prodejně FIŠER v Kaprově ul.
Doporučená cena české verze 220,-Kč, v němčině 270,-Kč

Viz též našem e-shopu

SEZNAM stromů (rozměry z databáze J.Michálka)

Silné stromy :
Vejdova lípa na Pastvinách 1305 cm
Zpívající lípa v Telecí 1160 cm
Sudslavická lípa 1155 cm
Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou 985 cm
Tatobitská lípa 956 cm
Husova lípa v Chlístově 952 cm
Lípa v Kotli 937 cm
Lípa v Horní Moravici (Hadí královna) 935 cm
Popovská lípa dolní 934 cm
Lípa v Praskolesích 927 cm
Lípa v Maškovicích 925 cm
Popovská lípa horní 914 cm
Žižkův dub v Podhradí 910 cm
Hroznatova lípa v Teplé 900 cm
Selský dub v Petrohradě 899 cm
Klokočovská lípa 891 cm
Lípa v Klášterci nad Orlicí (Tománkova) 885 cm
Kornerův dub v Dalovicích 870 cm
Vlásenická lípa (Holubova) 861 cm
Dub u Nežárky 850 cm
Lípa v Malonicích (Žižkova) 830 cm
Jiřická lípa (Želivského) 820 cm
Platan v Bartošovicích (Josefínin) 810 cm
Jasan v Budkově 773 cm
Velký javor ve Věstoňovicích 758 cm
Jilm v Bukovci (Hraničář) 719 cm
Buk u trati v Pěčíně(Drážní) 655 cm
Tis v Krompachu 462 cm
Pernštejnský tis 461 cm


Stromy inspirace
Bzenecká lípa
Oldřichův dub v Peruci
Buky v Hukvaldech
Lípa v Kamenici nad Lipou

A příklady za mnohé další:
Janovská lípa v Janově –890 cm, Mladějovická lípa –880cm, Sedloňovská lípa – 865 cm, Lípa v Lipce – 850 cm, Krupská lípa u Kuřivod – 845 cm, Řepešínská lípa – 830 cm, Bratrská lípa v Kunvaldu – 820 cm, Dub v Ujkovicích – 801 cm, Knížecí dub u Lednice – 797 cm, Popovický dub – 778 cm, Lomanský dub I. – 754 cm, Buk u Mšeckých Žehrovic – 630 cm

Stromy v základním seznamu jsou představeny na fotografiích, většinu textů doplňují dnes už historické a přesné kresby Jaroslava Turka( vznikaly před 50-40 roky), jsou slovy popsány a čtenář se také doví historií jejich dlouhého věku. Samozřejmostí jsou taxační údaje.
Autoři si jsou vědomi, že problematika silných a většinou starých stromů je mnohem širší, než lze zachytit v malé knížce. Nad tím se podrobněji zamýšlí ve svém příspěvku J.Michálek.
Vytvořit knížku tohoto typu není záležitost ani snadná, ani levná. Spíš naopak. Fotograf o své dovolené objel všechny stromy, aby byla zobrazení aktuální, kolega Michálek studoval svůj archiv po nocích a výtvarník musel obětovat víkendy. Měli jsme štěstí, že jsme získali za partnery ty, kteří mají vztah k přírodě a hlavně ke stromům, a že bylo ochotni s vydáním knihy pomoci. Dík patří Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeldovi, majiteli dobříšského a zbirošského panství, a Ing. Josefu Myslivcovi, správci Lesní a rybniční správy Zbiroh.